Montessori Eğitimi Hakkında Her Şey!

Tıp, psikoloji ve antropoloji alanında eğitim alan Dr. Maria Montessori çocukların gerçek gözlemlerine dayanan eğitim felsefesi olarak Montessori eğitim metodunu geliştirdi. Adıyla özdeşleşmiş ve dünyanın her köşesine yayılan Montessori eğitiminin kurucusu olarak hayatını eğitimde devrime adadı. Montessori Eğitimi Nedir? diye merak ediliyor ve eğitimin pek çok ayrıntısı bulunuyor. Montessori'nin düşüncesine göre, eğitim yoluyla kendine güvenen,bağımsız,özgür düşünceli ve kendine güvenen çocuklar yaratılabilirdi. Maria Montessorı, çocukların neleri sevip neleri sevmediği konusunda araştırma yapmakla işe başladı. Araştırma çocukların en sevdiği şeyin; özgür bir  şekilde kendi seçimlerini yapabilmek olduğunu ve çocukların bu isteklerini yerine getirdiklerinde çok mutlu olduklarını ortaya çıkardı.


Hata Yapmaktan Çekinmeyen Çocuklar...

Montessori’nin araştırmalarında; hata yapmak ve hatalarının sonuçlarını görerek bundan deneyim sağlamak isteyen çocuklar bilinenin aksine gürültü ortamlar yerine daha sakin,sessiz ve düzenli ortamlardan hoşlanıyorlar. Maria Montessori yaptığı araştırmalar sonucunda Montessori ne demek? sorusunun da cevabını verir... Çocukların hoşlandıkları şeyleri baz alarak bir pedogoji ortaya çıkarıyor.Çocukların özgürce seçimlerini yaptıkları,hata yaparak sonuçlarını gördüğü kendilerine ait bir ortam oluşturuluyor. Çocuklar için oyunlar olduğu bir ortamda her çocuk hangi oyunu isterse onu oynuyor ve herhangi bir otorite tarafından dikte edilmeyerek ne zaman oyun oynayacağını ya da ne zaman sıkılıp başka bir uğraşla ilgileneceğine kendi karar veriyor.

Montessori Eğitimi ve Okulları

Montessori okullarında çocuğun bireysel becerilerine katkıda bulunacak şekilde bir eğitim şekli mevcuttur ve bu eğitim yine çocuklara uygun Montessori sınıfında çocuk odaklı bir şekilde verilir. Montessori yönteminin uygulandığı sınıflarda her bir materyal, çocuklarla uyumlu olarak onun yaratıcılığını ortaya çıkaran ve çocuk gelişiminin farklı yönlerini destekleyen materyallerdir. Montessori etkinlikleri ile çocuklar, kendi deneyimleriyle ve kendi hızlarında öğrenebilirler. Montessori eğitimi ortamları, çocukların öğrenimini doğumdan ortaokula kadar destekler. Okul öncesi eğitim, çocukların doğdukları günden başlayarak temel eğitime kadar olan zaman dilimini kapsar. Bu dönemde çocukların, zihinsel, sosyal, duygusal ve bedensel yapıları ile dil gelişimleri tamamlanır. Çocukların okul öncesi dönemde gelişimlerini desteklemek amacıyla bu tarz eğitimleri almaları oldukça önemli ve çocuk için gereklidir.

Montessori Etkinlikleri Nelerdir?


Mancınık Oyunu


Görsel Algı


Aynısını Yap


Saat Çalışması


Renk ve Şekil Eşleştirme


Duyusal Balonlar


Sayı Bulmaca


Sanat ve Fen Deneyi


Eşlerini Hatırla Bul


Geometrik Şekiller

Montessori Materyalleri Nelerdir?

Montessori sınıflarının en önemli unsurlarından olan materyaller doğal, gerçek ve uyumludur. Bu özellikler çocukların çalışma isteklerini arttırır ve çekici-güzel olan şeyi daha çok yapmak isterler. Montessori materyalleri sınıfta günlük yaşam, duyu, matematik, dil ve kozmik alanlarına göre çocukların ulaşabilecekleri raflarda, soldan sağa, somuttan soyuta, basitten karmaşığa doğru yer alırlar. Çocuklar, kendilerine sunulmuş materyaller içinden istediği materyali seçip çalışma özgürlüğüne sahiptir. Her çocuk istediği materyali seçme özgürlüğüne sahipken, bir materyalle çalışmak için de arkadaşının çalışmasını bitirmesini beklemek durumundadır çünkü sınıfta her materyalden bir tane bulunmaktadır. Bazı Montessori materyalleri şunlardır:


Günlük yaşam becerileri materyalleri


Matematik materyalleri


Dil bilgisi materyalleri


Kahverengi merdiven


Pembe kule


Silindir bloklar


Kırmızı çubuklar


Renk tabletleri


Montessori Kitaplıklar Nasıl Olmalıdır?

Montessori kitaplıkları çocukların erişebileceği yükseklikte yapmalıyız. Bağımsız olarak çocuk istediği kitabı seçip kendi boyutuna uygun bir koltuk yada sandalyede kitabını okumalıdır. Kitap okumayı sevmesini desteklemek adına çok önemli bir yöntem olmakla beraber tüm bunları uyguladığımızda çocuk bu ortama kendini daha ait hissedecek, kendi işini görebilmesi de öz güvenini geliştirecektir.

Montessori Yatak Nedir?

Montessori eğitiminde çocuğun odası ve evin diğer bölümleri çocuğa göre düzenlenmelidir. Özellikle çocuğun kendi odasında ve evin diğer kullanım alanlarında ihtiyacı olan her şey onun ulaşabileceği şekilde olmalıdır. Buna çocuğun yatağı, oyuncaklar, giyim malzemeleri, kitaplar ve çocuğa ait olan her şey dahildir. Montessori yatak, çocukların kolayca erişebileceği şekilde yer yatağı olarak hazırlanmıştır. Bu yatak çocukların kendi başına ulaşabileceği, uykusu geldiği zaman rahatlıkla yatağına girebileceği, uyandıktan sonra elinden geldiği kadar yatağını toplayabileceği bir yatak çeşididir.

Montessori Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Montessori yatakları, çocukların günlük yaşamda bu metodu uygulayabilecekleri bir eşya olarak hazırlanır ve günümüzde de oldukça üretilerek Montessori yatak İkea gibi pek çok mağazada satılmaktadır. Çeşitli mağazalarda çok çeşitli ve cocuğunuz için güvenli yataklar mevcuttur. Evde Montessori metodu ile eğitim için hazırlanmış yatak en önemli eşyadır. Çünkü çocuk yatma ve kalkma kararını kendi verir ve ebeveynine bağlı olmaktan öteye geçer. Yere yakın yataklar ufak çocuklara özgür bir yaşam alanı sağlar. Özellikle, beşik ile karşılaştırma yapıldığında, beşik sınırlayıcıdır ve küçük çocukların yataklarından çıkmak için ebeveynlerine muhtaç olduğunu hissettirir.


Montessori Yatak Çocuğa Ne Gibi Katkılar Sunar?


Hareket özgürlüğü ve bağımsızlık sağlar.


Güvenlidir.


Büyük yatağa geçiş aşaması atlatılır.


Ebeveynler için daha fazla uyku sağlar.

 

 

 

PAYLAŞ