Kolik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kolik bebek ebeveynlerin en son karşılaşmak istedikleri bir durumdur. Kolik nedir? denildiğinde ise hayatın ilk dönemlerinde bebeklerin özellikle geceleri uzun süreli ve sebepsiz yere ağlamalarına verilen addır. Elbette her bebek ağlar fakat bu normalden daha uzun ve her gün oluyorsa kolik bebek olarak adlandırmak daha doğru olmaktadır. Tam olarak bilinen bir nedeni olmamasına rağmen anne karnındaki sesi andıran sesleri bebeğin özlediği bu yüzden de ağlama nöbetlerinin geliştiği ileri sürülmektedir. Bağırsak florasının ve bağırsak sisteminin tam olarak gelişememesi, doğumdan sonra vücuttaki progesteronun azalmasıyla birlikte bağırsaklardan gaz geçerken kasılmaların olması ve kolik ağrı yaratması nedenler arasında gösterilir. Aynı zamanda bebeklerin bazı alerjenlere karşı hassas olmaları özellikle bağırsak sisteminin alerjik maddelere karşı daha hassas olması da kolik sebeplerinden sayılır.Kolik Bebek Müzikleri İşe Yarar mı?

Kolik bebek müzikleri kolik bebeklerin sakinleşmesinde büyük rol oynar. Kolik müzikleri genellikle stabil olarak tek bir müzikten oluşur ve bebeğin sakinleşmesini sağlar. Buzuki Orhan, kolik kızı Özüm’ün ağlamasını durdurmak için anne karnındaki sesi dijital ortamda yarattı. Bir albüm oluşturan Buzuki Orhan, “bebek kolik, biz panik olunca albüm yaptık” sözleriyle süpürge, su ve kalp atışı seslerini kullanarak bir albüm ortaya çıkardı.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Başlar?

Zamanında doğmuş bebeklerde kolik ağlamalar 2. ve 3.haftalardan başlayıp 3.aya kadar devam edebilmektedir. Zamanından önce doğmuş prematüre bebeklerde ise bu süre biraz daha geç başlayabilir, 1.aydan başlayıp ortalama 5. ve 6.aya kadar devam etmektedir.

Kolik Belirtileri Nelerdir?

·         Bacaklarını uzatır ya da karnına çeker.

·         Ağlarken sırtını yay gibi gerer.

·         Ağlarken kollarını ve bacaklarını savurur.

·         Ağlarken yüzü kızarır.

·         Ağlarken yumruklarını sıkar.

·         Bazen acı çekiyormuş gibi görünür.

·         Karnı şiştir ve çok fazla gazı vardır. Bu kolik belirtisi, ağlayan bebekler çok fazla hava yuttukları ya da beslendikten sonra yeterli gaz çıkarmadıkları için görülüyor olabilir.

Bebeklerde Kolik Ortaya Çıkma Nedenleri

Bebeklerin aşırı huzursuz olmaları, ev içindeki huzursuzluklar, anne-baba arasındaki iletişimsizlikler kolik ağlamalara neden olur.Bu yüzden bebekler için her zaman sakin, huzurlu ve güvenli bir ortam sağlanmalıdır.Özellikle ikindiden sonra akşam saatleri bebekler için sakin,huzurlu ortamlar yaratılmalı ve çok fazla misafir kabul edilmemelidir.

·         Bebeğin hala gelişmekte olan sindirim sistemi rahatsızlığa neden olduğu için bebek bunu ağlayarak ifade ediyor olabilir.

·         Reflü bebeği rahatsız ediyor olabilir.

·         Bebek gazlıdır ve bu ektsra gaz onu rahatsız ediyor olabilir.

·         Yenidoğanlar gün boyunca çevresinden çok fazla uyarana maruz kalıyor olabilir.

·         Bazı araştırmalar besin alerjilerinin (bebeğin anne sütü ya da mamadan maruz kaldığı alerjenler) ya da sigara dumanına maruz kalmanın koliğe neden olabileceğini ileri sürmektedir.Bebeklerde Kolik Tedavisi

Kolik bir hastalık değildir, fizyolojik bir durumun abartılı hale gelmesidir. Bu yüzden belli bir tedavisi yoktur. Eğer bebeğiniz güzel besleniyorsa, ağladığı süreler haricinde huzurlu ve mutluysa, kilo alımı da iyiyse bunun bir hastalık olmadığını ve geçici bir süreç olduğunu anlamalı ve ebeveyn olarak sakin kalınmanızda yarar vardır. Bebek sakince kucağa alınabilir, hafifçe sallanabilir fakat bu sallama sağa sola şeklinde değil de yukarı aşağı şekilde hafif hareketlerle olmalıdır. Bebeğinizin sevebileceği ninniler söylenebilir, müzik açılabilir. Kucağa alınıp yavaşça sırtı sıvaslanabilir. Ağlamalar çok uzun sürüp annenin de stresi artıyorsa bebek bir süre annenin güvenebileceği birine emanet edilebilir ve anne de o ortamdan biraz olsun uzaklaşarak rahatlayabilir. Kolik bebek ağlama krizindeyken yapılması gerekenler şunlardır;

·         Yenidoğan bebeğinizin hayatının ilk birkaç haftasında bebeğinizi kucağınıza almanın ve bolca ten teması kurmanın ağlama nöbetlerini azalttığını unutmayın.

·         Bebeğinizi sadece belirlenmiş zamanlarda değil, ne zaman acıkırsa o zaman besleyin.

·         Her beslemeden sonra gazını çıkarın. Bunu yapmak için bebeğinizi omzunuza yaslayarak kucaklayın ve sırtını nazikçe pat patlayın.

·         Sakinleşebilmesi için ağlamadan önce ona emzik verin.

·         Emzirirken ya da biberonla beslerken hava yutmasına engel olmak için, bebeğinizi mümkün olduğunca dik tutun.

·         Bebeğinizi biberonla besliyorsanız ve bebeğiniz kolikse, kullandığınız biberon tipini ya da emziğini değiştirin ki bebeğinizin yuttuğu hava miktarını azalsın.

·          Kolik bebek müzikleri açarak bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz.

·         Saç kurutma makinesi ya da elektrikli süpürgeyi çalıştırarak “beyaz gürültü” yaratın.

·         Arabaya bindirip gezdirebilirsiniz. Hareket ve araba sesi sakinleşmesini sağlayabilir.

·         Ilık bir banyo yaptırabilirsiniz.

·         Bebeğinizin sesten ve ışıktan bunalabileceğini unutmayarak onu biraz rahat bırakabilirsiniz.

Anne-Babanın Dikkat Etmesi Gerekenler

·         Kolik bebeği olan ebeveyn kendini kaygılı,panik ve yetersiz hissedebilir.Fakat ilk olarak bu durumun normal bir süreç  olduğunu ve geçici olduğunu unutmayarak kendine telkinler verebilmelidir.

·         Doktorunuza danışabilirsiniz

·         Sizinle aynı durumda olan diğer ebeveynlerden öneriler alabilirsiniz.

·         Yeterince dinlenmeye ve uyumaya çalışın. Mola zamanları oluşturun ve o kısa sürelerde çevrenizdekilerden bebeğinize bakmaları için yardım isteyin.

·         Olumlu düşünmeye çalışın. Kolik bebek sahibi olmanız, zor bir çocuk büyüteceğiniz anlamına

gelmez.

Kolik Başka Bir Hastalıkla Karışabilir Mi?

Eğer ki bebeğinizin kolik ağlamaları yenidoğan bebeklerde görülen Gastroözofageal Reflü ya da idrar yolu enfeksiyonlarıyla da karışabilir.Fakat böyle durumlarda bebeğin ağlaması daha değişiktir,bebeğin kilo almasında sorunlar vardır ve bebek çok sık kusar.Eğer böyle bir durum varsa çocuk doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

PAYLAŞ