Kullandığınız hatta bazılarına hatrı sayılır bir para verdiğiniz markalara ait giysilerin çoğunda üretim ve sonrasın birçok sebepten adını bile bilmediğiniz kimyasallar olduğunu biliyor muydunuz?

Bu kimyasallardan bazılarını ve kullanım sebeplerini aşağıda özetlemeye çalıştık.

AZO boyaları

Bu boyalar tekstil üretiminde en yaygın olarak kullanılanlardır. En çok siyah ve kahverengi renklerde konsantre olurlar ve deri alerjilerine ve dermatite neden olabilen bir kimyasal olan p-Fenilendiamin (PPD) konsantrasyonlarını içerirler. Bazı boyalarda, cilde ve organlara zarar verebilecek civa içeren pigmentler kullanır.

PFC’ler (Perflorokarbon)

Leke tutmaz ve su geçirmez giysilerin PFC içermesi muhtemeldir. Kısırlık ve kanser dahil olmak üzere sağlık riskleriyle karşılaşılmasına sebep olan kimyasallardır

Formaldehit

Bu kimyasal, giysileri kırışmaya karşı dirençli hale getirmek için kullanılır ve cilt tahrişinin yanı sıra solunum sorunlarına da neden olduğu bilinmektedir. Örneğin küresel iç çamaşırı devi Victoria Secret, ürünlerinin formaldehit için birçok kez pozitif test edilmesinden sonra birçok davayla karşı karşıya kaldı.

Çözücüler

Solventler, boyalardaki pigmentler gibi maddeleri çözmek için kullanılır. Solventlere aşırı maruz kalmak vücudun merkezi sinir sistemini ve organ işleyişini etkileyebilir.

Yüzey Aktif Maddeler

Fabrikalar, tekstil üretiminde yıkama, boyama ve terbiye için yüzey aktif maddeler kullanır. Genellikle antistatik, çözülme ve yumuşatma özellikleri nedeniyle uygulanırlar. Sürfaktanlar insanlar için daha az tehlikelidir ancak denizdeki vahşi yaşam için zararlı olabilirler.

Ftalatlar

Ftalatlar spor giyimde ve plastik aksesuar süslemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ftalatlar, giysilere resim ve logo basmak için kauçuk malzemeler kullandığından, baskıda yaygın olarak bulunan bir plastikleştiricidir. Kanserli oldukları ve hormon bozulmasıyla bağlantılı oldukları bulunmuştur. Ftalatlar, triklosan ve nanoparçacık gümüş adı verilen bir kimyasal içerebilen “koku önleyici” giysilerle ilişkilendirilebilir.

Krom

Krom tuzları deri tabaklama işleminde kullanılır ve deriyi bitkisel tabaklamaya göre daha hızlı işledikleri için son derece popülerdir. Krom sızıntısı genellikle doğru şekilde atılmaz ve bu, gıda ürünlerini etkilemenin yanı sıra işçiler için kızarıklıklara ve solunum sorunlarına neden olabilir.

Metaller

Metaller zararlı olmasa da, tedarik zinciri boyunca doğru şekilde izlenmediğinde veya denetlenmeyen maddelerle eritildiğinde tehlikeli olabilirler. Rafine edilmemiş metal prosesleri bazen yanlışlıkla radyoaktif kaynakları aynı anda eritebilir. ASOS, 2013 yılında bir dizi metal çivili kayışın radyoaktif olarak tanımlandığında bu sorunu yaşadı.

Peki bu kadar zararlı ve en ünlü markaların bile kullandığı kimyasallardan nasıl kaçınılır dediğinizde aşağıdaki konulara mümkün olduğu kadar dikkat etmenizi önemle tavsiye ederiz. 

*Doğal boya ile renklendirilmiş keten, kapsamlı yetiştirilmiş pamuk ve kenevir gibi organik malzeme tercihleri sizi birçok kimyasal süreçten koruyacaktır. Yenilikçi yeni malzemeler ve yeni ürünlerden elde edilebilecek alternatifleri takip edin ve bu tarz markaları odağınıza almaya gayret edin.

*Sertifikalarda şu testlerin yapılmış olmasına mutlaka dikkat edin: GOTS ve STANDARD 100 by OEKO-TEX® . Bu testlerden geçen ve sertifikalarına koyan markalar kimyasal konusunda temiz anlamına gelir.

Yukarıdaki maddelere uyarak satın aldığınız ürünleri de mutlaka kullanım kılavuzlarına göre kullanmaya özen göstermemiz gerekiyor. Bu noktada bu kadar özenle seçtiğiniz ürünleri daha uzun vadede kullanmanız hem kendi bütçenize hem üretimden kaynaklanan tüm negatif etkilerin ortadan kaldırarak sürdürülebilir yaşam dengesine ve büyük pencerede de dünyamıza yaptığınız katkı temiz geleceğin inşaası için çok önem taşıyor.

Bu kadar emekle seçtiğiniz belki hızlı moda ürünlerinden daha fazla maliyete katlandığınız giysilerinizi öncelikle giyim aşamasından özenli taşımanız çok önemli. Sonrasında kısa kısa dikkat etmeniz gereken kısımları özetledik. 

1-Makinenizde Doğru Yıkama Ayarını Seçin.

Örneğin çok kirli bir beyaz ile az kirli bir beyazı asla aynı anda yıkamayın. Veya keten bir gömleği asla sıcak bir programda temizlemeye çalışmayın.

2-Çamaşır Torbaları Kullanın

İç çamaşırı veya ipek gibi kumaşlar için mutlaka yıkamaya özel torbalar kulalnın. Bu ürünler giysilerinizin yıkama esnasında yıpranmasını engelleyecektir.

3- Giysileri Tersyüzde Yıkayın

Özellikle baskılı, boncuklu kıyafetlerini ters yıkamaya dikkat edin. Böylece yıkama esnasındaki kazaları minimuma indirebilirsiniz.

4-Soğuk Suda Yıkayın

Sıcak su çoğu kumaşı çabucak yıpratır. Soğuk suda iplikler ve dikişler sıcak suya göre daha uzun vadede sağlam kalır. Mecbur kalmadıkça yıkanması onaylı ürünleri bile sıcak suda yıkamayın

5-Doğru Deterjanı Seçin

Deterjanda konu en iyiyi kullanmak değildir her ürün için en doğruyu kullanmaktır. Buna özen göstermeye dikkat edin.

6-Klorlu Ağartıcı Kullanmaktan Kaçının

Sirkede gibi harika bir ürün varken ağartıcı neden?  Sirke ile bir çok beyaz ürünü kolayca istediğiniz beyazlığa getirebilirsiniz. Ayrıca doğal ürünlerin kullanımı dünyamız için son derece çevreci bir harekettir.

7. Çok Acil Durumlar ve Mevsim Sebepli Olmadığı Sürece Kurutucu Kullanmayın

Her ortamda dış ortam ısısını kullanmaya özen göstersin. Kurutucular yoğun elektrik tüketimleri ve yoğun ısı üretimleri ile dünyamız için oldukça ararlı makinalardır. Bunun yanında bir kıyafetin her kurutucu işlemi sonrası hammaddelerinden bir kısmı kurutma esnası sırasında kaybolur. 

Hem kimyasallardan kaçınma hem kıyafetleri uzun kullanım çabalarının sonucunda kendi ekonominize yaptığınız katkıdan daha büyüğünü dünyamız için yapacaksınız. Bugün dünya günü geleceğimiz, çocuklarımız ve dünyamız için siz de bir adım atmaya ne dersiniz? Bu maddelerden biri ile başlamanız bile hepimiz en çok da dünyamız için kocaman bir adım niteliğinde. Özenle alsak da bir süre sonra belki ihtiyacın bitmesi belki de duygusal sebeplerden kıyafetlerimiz ile bağımız kopuyor. İşte tam da bu noktada devreye biz yani tutumludukakn.com giriyor. Bu kadar özenle aldığınız kıyafetlerinizi bir sonraki kullanıcısına ilk günkü hali ile iletiyor sizin yeni ihtiyaçlarınız için de ikinci elin en kaliteli halini sunuyoruz. Dünyamız için geleceğimiz için tutumludukkan.com ’a bakmadan alışveriş yapmayın. 

PAYLAŞ

YORUMLAR

Yorum Yap