İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Düzenli ve korunmasız en az bir yıl süreli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumu İnfertilite yani kısırlık olarak tanımlanır. Bir yıl olarak belirlenen bu süre yaşam şartlarındaki değişiklikler, çalışma koşulları gibi farklı etkenler dikkate alınarak 2 yıl olarak da kabul edilebilir. Eğer kadının yaşı 35, özellikle 40 yaşın üzerinde ise üreme fonksiyonlarının azalmasına da bağlı olarak uzmanlar bir yıl beklenilmesini önermez. Bu süre dolduktan sonra kısırlık testi yapılmaya başlanır.İlk önce erkeğe sperm analizi testi yapılır. Kadına da yumurtalık fonksiyonlarını anlamak için bazı kan testleri yapılır. Sperm ile yumurtanın bir araya gelmesini sağlayacak tüplerin kadında açık olduğundan emin olmak için de Histerosalpingografi denilen rahim filminin çekilmesi de gerekir. Yapılan araştırmalar kısırlık probleminden 1/3 oranda erkeklerin, 1/3 oranda kadınların  ve 1/3 oranda her iki partnerin sorumlu olduğunu ortaya koyar dolayısıyla yapılacak tetkik ve girişimlerin bu doğrultuda seçilmesi gerekir. Erkeklerde kısırlık testi uygulamaları görece daha kolay olduğundan kısırlık incelemelerinde ilk olarak erkekler muayene edilir.Kadınlarda Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar kadınlarda görülen kısırlık nedenlerini İnfertilite nedir? sorusundan da yola çıkarak özetle şöyle açıklıyor:

-          Yumurtlama bozuklukları kadınlarda en sık görülen infertilite sebebidir. Normal şartlarda kadın, ayda bir kez yumurtlamaktadır. Ancak bu yumurtlamanın seyrek olması, düzensiz aralıklarla seyretmesi ya da hiç olmaması yumurtlama bozukluğu olarak ifade edilmektedir.

-          Her ay adet döneminde meydana gelen kanamada, kanın tam anlamıyla vücut dışına atılamaması nedeniyle doku etrafındaki alanlarda yapışıklık, iltihap oluşur. Kadınlar cinsel ilişki esnasında ve sonrasında, adet kanamaları öncesinde ve sırasında şiddetli acı, ağrı hissediyorlarsa, adet kanamaları düzensizleşmişse ve doğal yollarla gebe kalamıyorlarsa Endometriozisten şüphelenmelidirler.

-          Rahim ağzı problemleri kısırlık nedeni olabilir. Rahim ağzında doğuştan var olan ya da sonradan meydana gelmiş yapısal bozukluklar, bu alanda oluşmuş polip veya miyomlar ve bunların tedavisinde uygulanan cerrahi operasyonlar kadında kısırlık sebeplerindendir.

-          Yumurta rezervinin düşük olması kısırlığa yol açabilir.Her kadının belirli sayıda yumurta kapasitesi vardır. İlerleyen yaş, kullanılan ilaçlar, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde uygulanan cerrahi operasyonlar kadının yumurta rezervini düşürür ve azaltır. Yumurta rezervi azaldıkça da doğal yolla gebelik elde edebilme ihtimali de düşer.

-          Rahim ya da yumurtalık ameliyatları kısırlığa neden olabilir. Rahimde oluşan miyom ya da polip gibi iyi huylu oluşumlar cerrahi operasyonla alınırken bu alanda yapışıklıklar oluşabilmekte ve yapışıklıklar da gebeliğe engel olabilmektedir. Ayrıca yumurtalıklardaki sorunlardan dolayı bir yumurtalığın alınması da buradaki hormon seviyelerini düzensizleştirir ve doğal yolla gebelik elde edilebilme olasılığı düşer. Her hangi bir rahatsızlık dolayısıyla iki yumurtalık da alınırsa gebelik imkansız hale gelir.

-          İlerleyen yaş kadının gebe kalmasını zorlaştırır, hatta imkansızlaştırır. Kadınların gebe kalabilmesinde en önemli faktör üreme fonksiyonlarının tam kapasite çalışıyor olmasıdır.Yaş ilerledikçe kadının üreme fonksiyonları, kapasitesi, yeterliliği hızla azalır.

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kısırlık belirtileri  için özel bir sınırlama mevcut değildir.Düzenli korunmasız cinsel ilişkiye rağmen 1 ya da 2 yıllık süre içerisinde çocuk sahibi olamama durumu kısırlık belirtisi olarak kabul edilir. Kısırlık belirtileri erkek  için testislerde olan ağrı, şişme; peniste akıntı gibi bulgulardır  ve bunlar uyarıcı olabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

-          Testiste oluşan spermin erkek genital sisteminden dışarı atılmasını engelleyen her türlü durum testis sonrası kısırlık nedeni olarak kabul edilir.

-          -Sperm hareket bozukluğu; sperm kanallarının yokluğu, ameliyat veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sonucu sperm kanallarının bağlanması/zedelenmesi sonucu bütünlüğün bozulması; cinsel fonksiyon bozukluğu ve peniste şekil bozukluğuna bağlı ilişkiye girememe; prostat ameliyatı ve/veya ilaç kullanımına bağlı ya da başka nedenler meni yokluğu vb nedenler kısırlık nedenidir.

-          Testis fonksiyonunu etkileyen ve testiste sperm yapımını bozan her türlü durum kısırlık nedenidir

-          -Hormonal bozukluklarKısırlık Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

-          Yumurtlama tedavisi; yumurtlamanın gerçekleşebilmesi için ilaç desteği sağlanır. İlaçlardan sonra yumurtaların gelişimi izlenir.

-          Aşılama; Aşılamada erkekten alınan sperm laboratuvarda hazırlanır, hareketli ve kaliteli spermler seçilerek rahim iç boşluğuna ince ve yumuşak bir katater ile boşaltılır.

-          Tüp bebek tedavisi; Kadın ve erkekten alınan üreme hücreleri yapay bir ortamda döllendirilerek oluşan embriyo kadının rahmine yerleştirilir.Yaklaşık yüzde 60-70’lere varan oranlarda gebelik şansı vardır ve ülkemizde  yaygın olarak uygulanan tedavidir.

Tüm bu yöntemler gelişen teknolojiler ile entegre edilerek İnfertilite diğer adıyla kısırlık bir hastalık olmaktan çıkarılarak tedavi yöntemleri gelişen bir alan olarak karşımıza çıkıyor...

 

PAYLAŞ