2 Yaş Sendromu Nedir?

Çocuklarda yaklaşık 1,5 yaşında başlayarak 3,5 yaşına kadar devam eden hem çocuk hem de ebeveyn için oldukça zorlu bir süreç olan 2 yaş sendromu bir süreçtir... İki yaş sendromu sürecinde çocuklar daha saldırgan,inatçı,sinirli ve agresif tavırlar içindedir. Çocuklar 1 yaşından sonra adeta bir kaşif gibi çevrelerini tanıyıp gözlemleyerek keşfetmeye çalışır.Kendi istediklerini çevresindeki insanlara kabul ettirip yaptırma çabasına girerler.Artık anne babasına bağımlı yaşayan bir bebekten çok birey olma yolunda adımlar atan biri olduğu için konuşma ve yürüme eylemlerini de gerçekleştirerek kendini ifade etme yollarını aramaya başlar. Ebeveynlerse bebeklik dönemi geride kaldığı için artık çocuklarıyla daha uyumlu ve güçlü bir iletişim kuracaklarını düşünürlerken tam tersi bir durumla karşılaşırlar.


2 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bebekler doğdukları andan bir yaşını doldurana kadar ki süreçte her türlü ihtiyacının giderilmesi için anne- babaya bağımlıdırlar. Bir yaşını tamamladığında ise bağımsız olarak hareket etmeye başlar ve  kimsenin kendisini sınırlamasını istemezler.Herhangi bir şeyi kendisi yapabilmek için diretmeye ve bu konuda çok ısrarcı olmaya başladıysa eğer bilin ki iki yaş sendromu döneminin getirdiği çatışma başlamıştır.Çünkü bu dönemde çocuk kendine olan güvenini denemek için her fırsatı değerlendirmek ister.Kapıyı kendi başına açmak,kemerini kendi takmak,bir şeyleri kendi başına taşımaya çalışmak ister ve ona ait olanı her daim koruma çabasına girer.En net örnekleriyle eğer çocuğunuz sizinle inatlaşıyor,ani tepkiler veriyor,elindeki nesneleri fırlatıyor ve sürekli bağırıyorsa kuşkusuz 2 yaş sendromu başlamış demektir.Uzmanlar, çocukların bu süreçteki davranışlarından sağlıklı bireyler olarak büyüdüğünü anlayabileceğimizi söylüyor.

2 Yaş Sendromu Neden Olur?


 •  - Anne ve babanın engelleyici ve aşırı koruyucu davranışları
 •  - Kardeşler arasındaki kıskançlık
 •  - Temizlik konusundaki ısrarcılık
 •  - Tuvalet eğitimi
 •  - Herhangi bir konuda engellenme
 •  - Aile içindeki anne ve babanın bir birine şiddet uygulaması
 •  - Yiyecek ve içecekler konusunda anne ve babanın ısrarcı tutumu
 •  - Çocuğun gün içerisinde enerjisini harcayamaması
 •  - Anne ve babanın yeterince ilgilenmemesi de çocuğu ilgi çekmeye zorlayarak inatçı tavırlar sergilemesine sebep olabilir.

2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

Çocuğun bu aksi davranışları aslında onun benlik mücadelesinden doğar ve bu durumu sendroma çeviren çocuk değil, anne babanın yanlış tutumlarıdır. Bu yüzden ebeveynler iki yaş sendromu döneminin normal bir gelişim evresi olduğunu unutmamalı ve kontrollü davranmalıdırlar.Çocuğunuz bir konuda inatlaşıp elde edemeyince de ağlama krizine giriyorsa sizin de onunla inatlaşıp bağırmak yerine yanından uzaklaşıp ağlamasının ya da bağırmasının bitmesini beklemeniz gerektiğini bilmeniz gerek.Çünkü eğer siz de onunla inatlaşır ya da ona kızarsanız, bu durum onu daha da tetikleyerek saldırgan bir hale getirebilir ve krizleri daha uzun sürer.Sakinleştikten sonra istediği şeyi elde etmesinin mümkün olmadığını ona nedenleriyle tekrar tekrar anlattığınızda daha olumlu bir geri dönüş alacaksınız. Bebeklerde iki yaş sendromu döneminde bebeğinize neden hayır dediğinizi nedenleriyle anlattığınızda sizi anlayacak ve bir daha ısrarcı olmayacaktır. Sizden gün içerisinde çok fazla şey istediğinde, ona seçim yapması gerektiğini söyleyebilirsiniz.Bu süreci mümkün olduğunca çocukla zıtlaşmadan,ona sevgi ve anlayış gösterip onu anlamaya çalışarak geçirirseniz çok kolay bir şekilde bu sürecin üstesinden gelebilirsiniz.


İki Yaş Sendromunda Ebeveynlere Öneriler...

 • - Olumsuz kelimeler kullanmaktan kaçının, “yapma, etme, ağlama, bağırma” gibi.
 • - Kurallar koyup, onunla inatlaşmak yerine ona özgür bir alan sağlayın.
 • - Bu dönemde çocukların istekleri hiç bitmez ve oldukça zor ve gerçeklikten uzak istekleri de olabilir.Bu durumda hemen hayır demek yerine ona başka alternatifler sunmak en doğru yöntem olacaktır.
 • - Çocuğunuzda 2 yaş sendromu döneminde fazla enerji olduğunu unutmayın. Enerjisini atması için ona yardımcı olun ve mutlaka elinizden geldiğince dışarı çıkartın. 
 • - Yemek yeme konusunda ısrarcı olmayın.Yemek yemesi için eline televizyon,tablet vs vermek yerine daha sonra yemesi için ona imkan sağlayın.
 • - Öfke nöbetine giren çocuğunuza aynı şekilde tepki vermek yerine yanından uzaklaşarak uzun da sürse sakinleşmesi için sabırla beklemeye çalışın. Sakinleştiği zaman yanınıza geldiğinde ona hayır dediğiniz şeylerin nedenlerini açıklayın.
 • - Her zaman önleminizi alın.Örneğin; çocuğunuz acıktığında huysuzlaşıyorsa,dışarı çıktığınızda mutlaka yanınıza bir şeyler alın.Oyuncaklarıyla oynamayı seven ve sakinleşen bir çocuğunuz varsa gittiğiniz her yere en sevdiği oyuncağı da götürün.
 • - Bu sürecin geçiçi olduğunu ve her ebeveynin bu süreci yaşadığını unutmayın.Kabullenin,kontrollü olun ve asla inatlaşmayın.

2 Yaş Sendromu Ne Zaman Biter?

Yaklaşık 3,5 yaşına gelen çocuklarda artık bu davranışlar görülmemeye başlar.Çocuk artık söylemek istediği her şeyi kolaylıkla ifade etmeye başlar ve kendini kontrol etme yetisine sahip olduğu için  kimsenin desteğine ihtiyaç duymadan kendi işini kendi görebilir.

 

PAYLAŞ