Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk zamanlarından itibaren vücutta birtakım değişiklikler meydana gelmeye başlamaktadır. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Sorusu anne adaylarının en merak ettiği sorudur... Bu durum kişiden kişiye değişse de hamilelik belirtileri ilk hafta itibariyle başlayabilir. Bu belirtilerinin hissedilmesi ise kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı anne adaylarında bu değişiklikler fark edilse de bazı kişilerde fark edilmeyebilir. Vücutta meydana gelen değişimler, hamilelik sebebiyle salgılanan hormonlar, rahmin büyümesi, beslenme şekilleri gibi etkenler, haftalık ve aylık olarak hamilelik belirtilerini farklılaştırmaktadır. Hamileliğin ilk belirtileri arasında östrojen ve progesteron hormonlarının artışı görülmektedir. Bu hormonların vücut düzeyindeki artış ile birlikte; aynı zamanda adet belirtisi de olan göğüslerde daha fazla hassasiyet oluşumu ve göğüslerin büyümesi göze çarpar.Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 

 •    Adet gecikmesi: Hamilelik belirtisi nedir denildiğinde ilk akla gelen ve en önemlisi adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi kesin hamilelik belirtisi değildir. Adet gecikmesi, gebelik belirtisi olabileceği gibi başka kadın hastalıklarına da işaret edebilir. Ayrıca stres ve yeme bozuklukları da adet gecikmesine sebebiyet verebilmektedir


 •    Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti: Hamilelikten kaynaklanan hormonal değişiklikler göğüslerde ağrı yapabilmektedir. Bu durum hamilelik belirtisi olabilir fakat kesin bir sonuç da doğurmaz. Gebelik belirtileri arasında aynı zamanda göğüs uçlarının etrafının genişlemesi ve koyulaşması da yer alabilir.


 •    Kanama (Akıntı): Hamilelik belirtileri akıntı olarak kendini gösterebilmektedir. Hamilelikte kanama, hafif lekelenme şeklindedir ve hamileliğin başlangıcının habercisi olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bu belirtinin dış gebelik belirtisi de olabileceğidir. Bu yüzden doktora başvurulmasında fayda vardır.


 •    Baş dönmesi: Metabolik değişimlerden kaynaklı olarak görülen baş dönmesi nedeniyle bu süreçte metobolik takibin yapılması önem arz etmektedir.

 •    Yorgunluk ve uyuma isteği: Vücutta artan progesteron hormonu, uyuma isteği yaratabilmektedir. Bu sebeple ilk hamilelik belirtileri sürekli uyuma isteği ve yorgunluk olabilmektedir. Hamileliğin üçüncü ayından sonra bu belirti azalmaktadır.


 •    Mide ve sindirim problemleri: Hamilelik sebebiyle salgılanan progesteron hormonu, yiyeceklerin yemek borusundan daha yavaş ilerlemesine sebep olmaktadır. Bu durumda yiyeceklerin sindirilmesi ve midenin boşalması gecikebilir.


 •    Cilt problemleri: Vücudun bazı bölgelerinde kahverengi lekelerin olması, hamilelik belirtisi olabilmektedir. Gebelik lekeleri genellikle göğüs uçları, kasık, karın ve göbek çevresinde görülebilmektedir. Bu lekelerin hamilelik döneminde salgılanan östrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülmektedir.


 •    Kabızlık:  Kabızlığın nedeni, büyüyen rahmin bağırsakların son kısmına baskı yapmasıdır.


 •    Baş ağrısı: Hamilelikte baş ağrısı, genellikle gerilim tipi baş ağrısıdır ve hormonal değişim, kaygı ve stres kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir.


 •    Mide bulantısı ve kusma: İlk hamilelik döneminde kadınların ortak şikayeti mide bulantısı olarak bilinmektedir ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. En erken hamilelik belirtileri olarak mide bulantısı ve kusma gösterilebilir.En yaygın hamilelik belirtileri arasında yer alsa da her mide bulantısı hamilelik belirtisi olmayabilir.

 •    Koku hassasiyeti: Anne adaylarının en çok rahatsız olduğu belirtilerden biri de koku hassasiyetidir.Önceden sizi rahatsız etmeyen bir koku size bu dönemde çok kötü gelebilir.


 •    Sık idrara çıkma: Hamilelik belirtileri olan sık idrara çıkma durumu,dördüncü aydan sonra azalmaya başlasa da hamileliğin sonlarına doğru bebeğin başının mesaneye baskı yapmasıyla yeniden artabilir.Yanma ve batma da hissediyorsanız idrar yolu enfeksiyonu riskiyle doktora başvurmanızda fayda vardır.


 •    Kasık ağrısı: Hamilelik belirtileri kasık ağrısı olarak kendi gösterebilir. Kasık ağrısının sebebi ise embriyonun rahmin iç duvarına yerleşmesidir dördüncü ve beşinci hafta hamilelik belirtileri arasında kasık ağrıları görülebilmektedir.

 •    Bayılma: Vücuttaki hormon değişikliği nedeniyle bayılmalar yaşanabilir.Normal bir durumdur.


 •    Hamile hissetmek: Bazı anne adayları sezgileri sayesinde hamile olduklarını anlayabilir.


 •    Vücut ısısı değişikliği: Ani olarak vücut ısısı artışı yaşabilirsiniz. Bu durum çok normaldir ve önemli bir hamilelik belirtisidir.


 •    İştahın açılması: Çoğu anne adayının yaşadığı bir belirtidir.Sürekli aç hissetme hali vardır.


 •    Aşermek: Aşerme durumu en çok bilinen belirtidir. Bazı anne adaylarında bu durum görülmemekle beraber genelde daha önce hiç  yemediğiniz şeyleri birden isteme isteğiniz doğabilir. Genelde hamileliğinizin ilk dört ayında bu durum görülür.


 •    Bazı yiyeceklerden tiksinme: Önceden sevdiğiniz bir yiyecekten birden tiksinebilirsiniz. Bazen de tam tersi bir durum görülebilir.


 •    Cinsel istek: Anne adayları hamileliğin ilk aylarında özellikle cinsel istek artışı yaşayabilir. Bu cinsel istek dört ay devam eder.Hamileliğin son aylarında cinsel istekte  belirgin düşme gerçekleşir. Erken hamilelik belirtisi olarak cinsel istek sayılabilir...

 •    Ruh halinde değişiklikler: Çok kolay sinirlenip ağlayabilirsiniz, daha stresli ve kaygılı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Gülerken birden ağlamaya başlayabilirsiniz, duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz.


 •    İdrar rengi: İdrar rengi susuz kaldığınızda veya hasta olduğunuzda değişen bir durumdur. Sadece idrar rengi değişikliği hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir, beraberinde birden fazla belirtinin de görülmesi gerekmektedir.


 •    Bel ağrısı: Bel kısmında daha önce hissedilmeyen bir ağrıyla karşılaşılırsa hamilelik belirtileri olarak düşünülebilir.

 

 

 

PAYLAŞ