Çevreyi korumanın tek yolu evlerimizin her alanındaki enerji verimliliğini sadece teknolojik aletlerle korumak değildir. Öncelikle evimiz ve sonra tüm hayatımızdaki kalıcı değişim için, çekirdek ailemizi çevreye yardım etmeye dahil hale getirmeliyiz. 

Her yaştan çocuk, enerji tasarrufu ilkelerini öğrenmeli  en güzel yanı da hiçbir çocuk için başlamanın asla çok geç olmamasıdır. Kurallar koyarak veya oyun kurarak çocuklarını çevreci olmaya ikna etmek için zaman ayıran ebeveynler, ailelerine ömür boyu sürebilecek değerleri öğretmiş oluyorlar.

Evet bunu çocuğuma öğretmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağım bilmiyorum diyen aileler için birkaç madde de süreci kısaca toparladık:

  1. Farkındalık ve Eğitim : Çocukların enerjiyi korumayı takdir etmeleri için, enerjinin nereden geldiğini anlamaları gerekir. Çocuğunuzla enerji konusunu tartışın, enerjinin ve elektriğin nereden geldiğini açıklayın. Bu süreci  eğlenceli ve erişilebilir bir şekilde açıklayan birçok çocuk dostu web sitesi var. Ayrıca bilinç kütüphanedeki kitaplara da göz atabilirsiniz.
  1. Doğayı Keşfedin : Çocuğunuzu doğa yürüyüşüne çıkarın veya sahile gidin. Açık havanın doğal zevkini tanımalarına ve anlamalarına izin verin. Kamp yapmak, aileyi bir araya getirmenin ve çocukların televizyon ve video oyunlarından uzaklaşmasını sağlamanın harika bir yoludur. Ayrıca evin dışındaki gezegenimizle baş başa olmanın tadını alan çocuklar onu korumayı ve onun doğal kaynaklarını gözetmeyi hep önceliklendireceklerdir.
  1. Kapat” Zamanı : Ailenin her bir üyesini elektriği kapalı tutmak için günde birkaç saat, hatta bütün bir hafta ayırmaya davet edin. Küçük çocuklar için bu özellikle eğlenceli bir macera olabilir. Hayal güçlerini yeni bir şekilde kullanmak zorundalar. Örneğin bir masa oyunu akşamı gibi aile aktiviteleri için zaman planlayabilirsiniz. Oyun boyunca sadece bütün evde oyunu görebilecek kadar ışık olmasını şart koyun. 
  1. Bir Bahçe Oluşturun: Bahçeler doğal olarak çevreye yardımcı olur, hatta çok küçümsediğiniz o bir metrekarelik arka balkona koyacağınız saksılarınız bile. Bir bahçe çocuğunuza daha fazla sorumluluk verebilir ve onlara bitkiler ve doğal kaynaklar hakkında bilgi verebilir. Otlar ve sebzeler gibi yiyecekleri birlikte yetiştirebildiğinizde çocuklar kendi yarattıklarıyla gurur duyarlar. Böylece hep var olanı kullanmaya değil sıfırdan yeni bir şeyler yapmaya yönelirler. 
  1.  Enerji Tasarruflu Çocuk Alanları Tasarlayın : Yatak odasını veya oyun odasını onun ihtiyacına göre geliştirirken çocuğunuzun alanın sorumluluğunu üstlenmesini sağlayın. Sürece dahil olmalarına izin verin ve oda için yaptığınız seçimlerin çevre üzerinde olumlu bir etkisi olacağını anlatın. Örneğin seçtiği duvar boyasının, istediği halının veya masa üstü lambasının tüm üretim sürecini ve  kullanımları boyunca dünyaya yaratacakları artı-eksileri onun anlayacağı ve korkmayacağı dilde anlatın
  1. Casusluk Yapıyorum” enerji tasarrufu : Eski moda bir “Ben Casusluk Yaparım” oyununu kim sevmez ki? Çocuğunuzun evde veya dışarıda ayak işlerini yaparken enerji tasarrufu konusundaki bilgisini test edin. Çevrelerindeki tüm enerji tasarrufu sağlayan ürünleri görmelerini sağlayın. Bu aynı zamanda, değerinden daha fazla enerji tüketen ürünleri açıklamak için geniş bir fırsat yaratacaktır. 
  1. Ulaşım Bir Maceradır : Bazen ebeveynler olarak sadece çocuklarımızı A noktasından B noktasına götürmeye odaklanırız. Ancak onlara şehirde bir arabadan daha verimli seyahat etmenin yolları olduğunu öğretmek önemli olabilir. Bir dahaki sefere birlikte dışarı çıktığınızda otobüse binin veya farklı toplu taşıma araçları kullanın. Ve mutlaka yürüyebilecekleri her yere yürüyerek gitmeleri için onları teşvik edin. 
  1.  Birlikte Koruyun : Özellikle enerji tasarrufu için kurallar oluşturun. Duş alma sürenizi kısaltırsanız, çocuğunuza da aynısını yaptırın. Onların odadan çıkarken ışıkları kapatmasını bekliyorsunuz evet ama bunu mutlaka önce kendiniz eksiksiz yapın ki örneğin en doğrusunu sizden görsün. Kısa zamanda yaptığınız yaşam tarzı değişiklikleri çocuğunuzun takip ettiği değişikliklerle aynı olacak, oluş hızına siz bile şaşıracaksınız
  1. İkinci El Ürünleri Ailecek Hayatınıza Sokun: Çocuğunuzun ihtiyaçlarını 2. El ürünler ile de eksiksiz ve yeni bir ürün gibi karşılayabileceğini onlara mutlaka deneyimleyerek anlatın. Bunun yanında siz de onun ve kendinizin kullanmadığınız eşyaları rahatça satabileceğinizi mutlaka ona da yaşatarak aktarın. Örneğin kullanmadığı oyuncağını tutumluanne.com’a birlikte koyun ona satış sürecini anlatın .Kazandığı parayla ihtiyacı olan başka bir ikinci el ürününü alın. Bunu yaparken bunu yaparak üretimden kaynaklanan boşa harcanan enerjiyi ve iş gücünü onlara mutlaka detaylı bir şekilde anlatın.
  1. Sen Kaydedersin, Onlar Kurtarır: Enerji tasarrufu, çevreye yardımcı olmanın yanı sıra faturalardan da tasarruf sağlayabilir. Siz ve aileniz tasarruf ettiğinizde, çocuğunuz da tasarruf etmiş olur! Sıkı çalışmalarını, biriktirdikleri paranın ne için biriktirileceğini seçmelerini sağlayarak ödüllendirin. Belki bir aile gezisi ya da çocuk gecesi! Yaptıkları her iyi hareket onlara mutlaka er yada geç iyi bir dönüşü olacağını davranış ve planlarınız  ile anlatın.

PAYLAŞ

YORUMLAR

Yorum Yap