Tuvalet Eğitimi Nedir?              

Çocuğun tuvalet eğitimi ile bezden kurtulması, hem çocuğun kendisi hem de anne babalar için önemli bir gelişimsel aşamanın tamamlanmasıdır.Öncelikle tuvalet eğitimi nasıl verilir? Dediğimizde sürece çocuğun ve anne babanın hazır olduğu bir dönemde başlanması çok önemlidir. Hatalı bir zamanda  ve tam da hazır olunmadan başlanan eğitim bu süreci çok olumsuz etkiler. Çocuk için tuvalet eğitimine hazır olmak demek; hem fizyolojik olarak kas gelişiminin tamamlanmış olması hem gelişimsel olarak kendini ifade becerilerinin kazanılmış olması hem de psikolojik olarak sağlıklı bir döneminde olması demektir.


Ebeveynlere Tuvalet Eğitimi Önerileri

Çocuğunuzun hazır olup olmadığına dikkat edin.

Bebek bezlerine “bye bye” diyin. Çocuğunuza yavaş yavaş bezin biteceğine alıştırın.Dolapta sayılı bez bırakarak her geçen gün bezi kendisinin almasını isteyerek bezlerinin azaldığını görmesini sağlayabilirsiniz. Ardından çocuğunuz bu bezlerin onun son bezleri olduğunu ve artık büyüdüğü için tuvaletini tuvalete yapacağını uygun bir dille anlatın.

Tuvalet çizelgesi hazırlayın. Çocuğunuzun çişini, kakasını tutabileceği zamanları kontrol edebilmek için,başarısızlık duygusunu hissetmemesi için mümkün olduğunca kısa sürelerle tuvalet zamanı yapın ve bunları not etmeyi unutmayın.Çünkü çocuğunuzun hangi sıklıkla tuvaletini yaptığını anımsayarak daha sonra analiz edebilirsiniz.Çocuğunuzun altına kaçırdığı zamanları da ayrıca not etmelisiniz.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimine ne zaman başlaması gerektiği, nasıl davranılması gerektiği konusunda problem yaşanır. Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 24-36 aylar arasıdır. Daha erken dönemde başlamak ve aşırı baskı kurarak bir an önce çocuğun temiz kalmasını sağlamaya çalışmak, hem fizyolojik olarak yapamayacağı bir şeyi yapmasını istemek hem de ilerde gelişebilecek bazı ruhsal sorunların başlamasına neden olmak demektir. Benzer şekilde hiç eğitim vermemeye çalışmak çocuğun tuvalet eğitiminin gecikmesine hem de ruhsal açıdan sorunlara neden olur. Kaynaklara baktığımızda çocuğun çişini söylemesinin 5 yaşına kadar, kakasını söylemesinin 4 yaşına kadar süreceğini görmekle birlikte, beklenti 3. yaşta eğitimin tamamlanması şeklindedir. 


Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlanmalıdır?

-Çocuğunuzun altı 3-4 saat süresince kuru kalıyorsa,

-2-5 dk. boyunca belli bir pozisyonda oturabiliyorsa,

-Yürüyebiliyorsa,

-Pantalonunu indirip kaldırabiliyorsa

-Islak ya da pis bez ile dolaşmaktan rahatsız oluyorsa

-Tuvalet alışkanlıklarını merak ediyor ve sizi gözlemliyorsa

-Tuvalete gitmesi gerektiğini haber veriyor veya bağırsaklarındaki hareketlenmeyi bildiriyorsa

-Tuvaleti kullanmak istiyor ve korkmuyorsa

-Hareketlerinde insiyatif kullanabiliyor ve bağımsız davranabiliyorsa

-Kısa ve öz talimatları anlayabiliyorsa tuvalet eğitimine başlanması uygundur.


Tuvalet Eğitimi İçin Ebeveyne Öneriler;

-Anne-baba olarak panik yapmadan sakin bir şekilde çocuğunuzun kendi bedenini tanımasına izin verin.

-Çocuğunuzun rahatça tuvalete gidip gelebileceği rahat bir ortam yaratın. Size bağlı olmadan tuvaletini yapabileceği eşyaları kullanabilirsiniz.Tuvalet merdivenleri ve aparatları işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

-Tuvaletin kapısını açık bırakın ve çocuğunuzun istediği zaman gitmesine izin verin.Sadece gerekli gördüğünüz durumlarda müdahale edin ve gizlice gözlem yapan ve ona güvenen bir ebeveyn olun.

-Çocuğunuzu bebek olarak görmeyin. Başaramayan,hatalar yapan, beceremeyen bir bebek olarak gördüğünüz sürece asla tuvalet eğitimde sağlıklı sonuçlar alamazsınız.

-Tuvalet eğitimini hayatınızın en önemli meselesi haline getirmemelisiniz.Çünkü, tuvalet eğitimi sırasında sürekli eğitimle ilgili konular konuştuğunuzda ya da baskıcı bir şekilde gözlem yaptığınızda çocuğunuz içerisinde yaşadığı bu meseleyi çözemez ve böylelikle eğitim yanlış başlar ve yanlış devam eder.Alt ıslatma ve kaygı durumları ortaya çıkmaya başlar.

-Süreci en başında tarih olarak belirlemeyin, zamana yayın ve rahat olun.Çocuğunuz bu süreci yaşarken geri çekilen ve ona sorumluluk veren bir ebeveyn olmaya çalışın.

-Tuvalet eğitim çocuğunuz için bireyselleşme aşamasıdır.Çocuğunuzu anlamalı, onu kendinize bağımlı hale getirmemeli,büyümesini heveslendirmelisiniz.

-Çocuğunuzun başarısını dillendirin!

Altını ıslattığında çocuğunuza kızmayın

Tuvalet eğitimi sabır ve emek isteyen bir iştir. Bu eğitimin gereklerini hemen yerine getirmesini beklemek çocuk açısından ciddi bir baskı olacağından aileler teşvik için, küçük ödülleri pekiştirme aracı olarak kullanabilirler; ancak çocuğa asla kızmamak, işi aceleye getirmemek, çocuğu kınamamak konusunda olabildiğince dikkatli davranmak gerekir. Unutmayın; çocuk ilk ciddi eğitimini tuvalet eğitimi olarak alır ve hemen hemen bedeninin bütün işlevleri işin içindedir.

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Gündüz tuvalet eğitimi tamamladıktan sonra çocuklarda gece tuvalet eğitimine geçilmesi daha uygun olur. Gece tuvalet eğitimi yatmadan mutlaka çocuğunuzu tuvalete götürün. Ebeveynleri olarak siz yatmadan çocuğunuzu tekrar uyandırarak tuvalete götürün. Gece tuvalet eğitimi sırasında gece çocuğunuzu ilk zamanlarda 3-4 saatte bir tuvalete kaldırın, altının kuru kaldığını gördükçe acele etmeden süreyi uzatabilirsiniz. Çocuğunuzu uykudan uyandırdığınızda, uyanık olması ve tuvalete gittiğinin farkında olması önemlidir.Çocuğunuz altını ıslattığında  anlayışlı olun ve asla kızmayın ve cezanladırmayın. Bu eğitimde tamamen olumlu, yapıcı bir tutum içinde olmak, çocuğu asla zorlamamak, ona kızmamak gereklidir.. Önemli olan çocuğunuzun tuvaletini fark etme ve tuvalete gitme alışkanlığını benimsemesidir.

 

 

 

PAYLAŞ