Çocuk Odası Modelleri Nelerdir?

Çocuk odası, çocukların vakitlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri ve birçok etkinliği gerçekleştirdikleri en sevdikleri alanlarıdır. Uyku alışkanlığı için de oldukça değerli olan çocuk odası, oyun oynamak, eğlenmek, ders çalışmak gibi birçok etkinliği rahatça yapabilecekleri bir ortam sağlamak çocuklar için oldukça önemlidir. Çocukların aynı zamanda oyun alanı da olan çocuk odalarını farklı çocuk odası modelleri ile zenginleştirmek ebeveynler ve çocukların ortak hayal gücüne bağlı. Günün sonunda biz yetişkinler gibi çocuklar da dinlenmek için zevkli, konforlu ve özellikli bir yatak odası istiyor.


Bir Çocuk Odası Nasıl Olmalıdır?


- Ebeveynlerin en büyük hatası, çocuk odasına çok büyük, gereksiz yer kaplayan,çok fazla ve büyük maliyetli çocuk odası modelleri tercih etmek oluyor. Çocuğunuza ait bir alan yaratmak isterken onun için çok dar ve elverişsiz bir alan hazırlanmaktan kaçının. Çocuğunuzun rahatça,kimseye bağlı olmadan oyunlar oynaması için oyuncaklarını onun erişebileceği yerlere yerleştirin ve hafif eşyalar kullanın.

- Düzenli olarak çocuğunuzun odasında hatta sizin odanızda işinize yaramayan, kullanmadığınız ve çocuğunuzun yaşı geçtiği eşyaları çocuğunuz ile birlikte ayırın.

- Çocuğunuzun odasında süs eşyalardan uzak durun.Çocuğunuz odasında olan tüm eşyaları kullanabiliyor olmalıdır.

- Elektronik eşyalardan uzak durun! Çocuğunuzun odasına telefonun bile girmesine izin vermeyin.

Çocuğunuz Odasına Nasıl Alışır?

Eğer sağlıklı bir uyku düzeni yoksa ilk iş çocuğunuza uyku düzeni aşılayın ve sizinle yatmaması konusunda ciddi önlemler alın.Yatağında yatmayan çocuğun odasına alışması daha uzun sürebilir.Oda sadece çocuğunuza ait eşyalarla dolu olmalıdır,çocuğunuzun odasını benimsemesini istiyorsanız size ait eşyaları odadan çıkarmanız gerekmektedir. Çocukların odalarına alışabilmesi için öncelikle ebeveynle o odada zaman geçirmeli ve keyifli oyunlar olmalıdır. Ebeveynine yakın olmak bir çocuğun en başlıca isteğidir. Bu nedenle siz çocuğunuz ile odasında keyifli oyunlar oynayarak odasına alıştırmalı ve gününün bir kısmını odasına geçirmesini kolaylaştırmalısınız.

Çocuk Odası İçin Yaratıcı Fikirler

Ebeveynler bilmelidir ki; bir çocuk için en iyi çocuk odası ,ona ait olan alanın çok olduğu,rahatça oyun oynayıp hayal gücünü geliştirerek kendi yaşamını organize edebileceği bir odadır. Kız çocuk odası modelleri ya da erkek çocuk odası modelleri çocukların hayal dünyalarına uygun olmalıdır. Çocuğunuzun hayallerini süsleyen bir çocuk odası yaratın. Çocuklar resim yaparak hayal güçlerini ortaya çıkarabilir. Siyah kara tahta gibi yüzeyler  çocukların yaratıcılıklarını yansıtmaları için güzel alternatiflerdir. Bunun yanı sıra duvara montelenebilen çizim kağıt rulosu çocuklar için heyecan verici olabilir. Çocuğunuz hayal gücünü tüm odaya yansıtmasını istiyorsanız; duvarı bir tuval, resim kağıdı olarak düşünebilirsiniz ve kendinden şekilli, boyanabilir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Büyük, renkli bir çerceve kullanıp kolaj yapabilir veya dekoratif mandallar ve ip düzeneği ile yaratıcı bir duvar oluşturabilirsiniz. Tepee çadırı kullanarak odada farklı bir detay yaratabilirsiniz. Geleneksel Hint çadırlarından esinlenerek kendinizin de yapabileceği bir ‘’teepee’’ çadırı kesinlikle bütün çocukların ilgilisini çekecektir. Çocuk odası İkea modellerinden ve örnek dekorlarından faydalanabilirsiniz.


Eğitici Çocuk Odası Modelleri İçin Tavsiyeler

-Boş duvarları farklı alternatiflerle kullanın. Duvar Kağıtları ve boya seçiminde çocuklara yönelik, fazla göz yormayan seçimler yapmanızı öneririz. Çocuk odası duvar kağıdı modelleri arasında küçük kuş desenleri, pastel renkler, uzay konsepti, yıldızlar, çiçekler düşünülebilir. Eğer desen boyutu büyük ise odanın tek bir duvarının kaplanması daha ferah bir görüntü sağlayacaktır.

-Dev yastıklar ve puflar da çocuğunuzun odası için oldukça ideal.Bu eşyalarla daha rahat bir şekilde dinlenebilir,müzik dinleyebilir ya da kitap okuyabilirler.

-Farklı nesneleri yerleştirdiğiniz dolap ve çekmecelerinin her birini ayrı renklerden seçerseniz,çocuğunuz için eşyalarını bulması daha kolaylaşır ve sizden sürekli yardım istemez.Düzene uyum sağlamış olur.

-Çalışma masasını seçerken de oldukça dikkat etmek gerekiyor. Çocuk odası fiyatları mobilyanın fonksiyon ve kalitesine göre değişiyor. Sade ama çok sayıda küçük çekmeceleri olan bir masa tercih edip masadan bağımsız raf üniteleri yerleştirirseniz, odada oldukça yer açmış olursunuz.

-Odada çok  çekmeceli ve dolaplı mobilyalar kullanarak dağınıklığı önleyip daha muntazam bir oda elde etmiş olursunuz.

-Renkli sepetler de en büyük kurtarıcınız olacaktır.Etrafa yayılan çeşitli nesneleri bu kolay taşınan ve elverişli olan sepetlerde toplamak hem çocuğunuz için bir uğraş olacak hem de bu sepetler odaya renk katacaktır.

Çocuk Odası Halı Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odasında halı başta olmak üzere tüm eşyaların oldukça sağlıklı ve güvenilir olması gerekmektedir. Antibakteriyel çocuk odası halısı seçebilirsiniz. Çok tüylü halılar, odada uçuşan tozları ve tüyleri üzerlerine toplayarak çocuğunuzun hastalanmasına neden olabilir. Bu tüyler, çocuğun boğazına kaçarak onun nefes alışını güçleştirebilir. Birçok marka, halı koleksiyonlarında farklı renk ve tasarımlarıyla antibakteriyel çocuk halısı modelleri barındırıyor. Kolay temizlenebilir bir halı seçmeye özen gösterilmelidir. Kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan nano halılar da tercih edilebilir. Yüzeyindeki organik kirlerin ışık altında parçalanıp yok olmasını sağlayan nano halılar çocuk odası için düşünülebilir.  Eğitici halılarla da çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

 

PAYLAŞ