Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Annelerin korkulu rüyalarından biri de bebeklerde gaz sancısı sorunudur. İlk haftalarda bebeğinizin emerken yuttuğu hava ve 9 aylık anne karnındaki periyottan sonra dış dünyaya adapte olamama durumunun sonucu olarak  bebekte gaz oluşabilir. Anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu, annenin doğum sonrası depresyonu, stres, bebeğin dışarıdan gelen ses, görüntü, hislerle baş etmeyi becerememesi gibi etkenler de  sorumlu tutulmaktadır.


Bebeklerde Gaz  Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde gaz çıkarma olayı bazen yanlış yapılabilmektedir.Adım adım bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri şöyledir;

·         Anne sütü alan bir bebekse bebeğinizi her emzirme sonrası 10-15 dakika omzunuza yatırınız.

·         Bebeğinizi iki kürek kemiği arasından küçük hareketlerle sıvazlayın. Yuttuğu havanın yukarı doğru çıkmasını sağlayın.

·         Bebeğinizin gazını çıkarmanıza rağmen bir miktar daha kalabilir. Bu sebeple bebeği rahatlatmak için bebeğinize ılık bir duş aldırarak karnına bebek losyonuyla karın masajı yapabilirsiniz.

·         Yarım kundakta küçük dokunuşlar, sıvazlamalar, titreşimler, müzik dinletileri yapabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Bitki Çayları;

·         6 aydan küçük bebeklere anne sütü haricinde hiçbir şey verilmemelidir.

·         6 aydan küçük bebekler gaz sancısı, kolik gibi durumlar yaşadığında bebeklerde gaz giderici olduğu düşünülen rezene, anason gibi çaylar bebeği verilmemeli, emzirme yoluyla bebeğe geçeceği için anne içmelidir. 

·         Ihlamur, papatya ve nane limon gibi bitki çayları bebeklere 6. aydan sonra ve yine doktora danışarak verilmelidir.

·         Çocuklar için hazırlanan bitki çayları kaynatılmamalı,sıcak suda ılınması beklenerek demlenmelidir.

·         Çocuklara bitki çayı verirken aslında onlara ilaç verildiği akıldan çıkarılmamalıdır.

·         Bitki çayları fazla miktarda ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Diğer Bitkisel Çözümler;

Prof.Dr İbrahim Saraçoğlu’nun gaz sancısı için sunduğu iki yöntem var:

·         Doğal adaçayı yağı gaz sancısına iyi gelmektedir. Parmağınızın ucuna damlattığınız bir miktar yağı bebeğinizinin ayak tabanına bir iki defa sürün.

·         1 çay kaşığı öğütülmüş toz kimyonu yarım bardak suda bir kez kaynatın. İçerisine 2-3 çay kaşığı şeker koyarak ılımaya bırakın ve tülbentten geçirmeyi unutmayın.Bir çay kaşığı bebeğinize verin.

Bebeğin Gazı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bebeklerde yüksek tonlu aşırı ağlama ile birlikte ayaklarını karına çekme, gerinme, karın şişliğinde artma, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Bebek, kaka sonrası rahatlayabilir ancak bazen bu etkili olmaz. Zor sakinleşen bebek genellikle 2-3 saatin sonunda kendiliğinden susar.

Bebeklerde gaz sancısı ne zaman biter? Sorusu da önemlidir. Genellikle dördüncü ayın sonunda gaz yakınmaları ortadan kalkar.Anne ve Babaların Yapmaları Gerekenler Nelerdir?

·         Öncelikle anne-babaların bu süreci bebeklerinin gelişim süreci olarak görerek sakin kalmaları gerekmektedir.

·         Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt. Kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir süre için bunları kesmelidir.

·         Bebekler emzirilirken dik pozisyonda emzirilmelidir.

·         Eğer bebek mama ile besleniyorsa, mama gaz yapıyor olabilir. Doktora danışarak mama değişikliği yapılabilir.

·         Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve bebeklerde gaz sancısı durumuna yol açar.

·         Bazen emzik vermek işe yarayabilir.

·         Beslenme sırasında, her 5–10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

·         Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? denildiğinde ise ebeveynlere çok iş düşer...  anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirebilir.

·         Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da işe yarayabilir. Uyurken bebeğinizin sırt üstü uyuduğuna dikkat edin.

·         Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak sıcaklıkta su torbası konulabilir.

·         Bazı annelerin de kullandığı kiraz çekirdeği yastığı da faydalı olabilir.

·         Ilık bir banyo, özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Geçmiyorsa Ne Yapmalı?

Genellikte artan şiddette ağlama veya ağlama süresinin uzaması, eşlik eden kusma, kanlı kaka yapma, beslenme isteksizliği, artan karın şişliği, ciltte yaygın egzama, kilo alımında duraklama, boğulmuş fıtık, ateş, bilinç değişikliği gibi bulgular varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAYLAŞ