Bebeklerde Uyku Eğitimi ve Uyku Problemi

 

Annelerin en merak ettiği konulardan biri de bebeklerde uyku sorunu durumudur. Her türlü yöntemi uygulasalar da bazen bebekleri yine uyumaz ve bu zamanlarda çaresiz kalabilirler.Bebeklerin uykuda büyüdüğünü düşünürsek bebeklerde uyku problemi çok önemlidir. Yenidoğan bir bebeğin gün içerisinde 18 saat uyuması beklenir.Bebeklerinin uyumamasının altında yatan bazı etmenler vardır. Bebeklerde uyku eğitimi doğru takip edilmemişse maalesef bebeklerde uyku problemleri ortaya çıkar. Uykunun yetişkinler gibi bebekler için de en temel ihtiyaç olduğunu biliyoruz fakat doğru şekilde uyutulmayan  bebek için o uyku hiç de verimli ve sağlıklı olmuyor.Tam tersi olarak da bazı bebeklerde aşırı uyku hali olabilir ve bu menenjit habercisi olabilir. İhmal etmeden bebeğinizi doktora götürmenizde fayda vardır. 

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

 

·       Bir bebeğin sabah 6 ile 8 arasında uyanması gerekmektedir. Bebeklerde uyku düzeni oluşturulurken ilk yapılması gereken onu sabahları erken uyanmaya alıştırmaktır. Geceleri geç saatlerde uyuyan  bebek genellikle sabahları çok geç uyanıyordur.

 

·       Bebeğinizin yaşına uygun uyanıklık sürelerini bilin ve zamanında yatırın. Süreleri çok aşarsanız bebeğiniz bu kez çok yoruluyor ve uykuya geçiş aşaması da zorlaşıyor. Yorgun yatış iyi bir uyku demek değildir.Aşırı yorulan bebekler uykuya zor geçiş yapar ve gece daha sık uyanır.Hatta yorgun yattıkları için sabahları olduğundan daha erken saatlerde kalkarlar.

 

·       0-2 yaş arası bebeklerin yaklaşık akşam 6.5-8.5 arasında uyumaları idealdir. Çocuklar büyüdükçe gündüz uykuları azalabilir, gece yatış saatleri bir miktar ötelenebilir ya da gündüz uykuları azaldığı için yatış saatleri geriye çekilebilir.

 

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Problemi

 

Dünyaya yeni yeni alışmaya başlayan 0-3 aylık bebeklerin uyku süreci dahil tüm alışma süreçleri zorlu geçer. Bu dönemde uyku alışkanlıkları ebeveynler fark etmeden aslında oluşmaktadır. Annesi emdikten sonra gazı çıkartılan bebek bırakıldığında ağlamaya başlar ve anne de bebeğin doymadığını düşünerek tekrar memeye alırsa bebek büyük ihtimalle memede uyuyakalır ve anne fark etmeden bebeğini yavaş yavaş memede uyutmaya alıştırmış olur. Başka bir durumda ise yine gazı çıkartıldıktan sonra ağlayan bebekler kucakta gezdirilirken uyuyakalıyor ve bebek kucakta uyumaya alışıyor.Doğal süreç içinde farkında olmadan bebeklere kazandırdığımız bu alışkanlıklar aslında anne-babaların bebeğin ağlamasını yanlış yorumlamalarından kaynaklanıyor.

 

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

 

·       Doğru zamanlamaya dikkat edin. Yenidoğan bebeklerin uyanıklık süreleri çok kısadır. Yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında uyanık kalabilirler.

·       Rutin oluşturun. Müzik, perde, emzik ve kundak. Doğru zamanı yakaladıktan sonra yatağına götürerek bebeğinizi rahatlatan bir müzik açabilirsiniz,perdeleri kapatabilirsiniz, kundak yaparak emzik verebilirsiniz.

·       Bebeğinizi uyanıkken yatağa koyun. Uykuya tam olarak geçmeyen bebeği hafif uyanık haldeyken yatağına koyarak onu yatağında uyumaya alıştırmış olursunuz.

·       Yenidoğan bir bebeğin gündüz uyku düzeni tam oturmaz. Çok kısa uykular yapabilir,ertesi gün çok uzun uykular gerçekleştirebilir. 

Bebeklerde Uyku Sorunu Hakkında Ebeveynlere Öneriler

 

·       Öncelikle bebeğinizin kendini güvende hissetmesi gerekiyor. Güvende olduğunu hissetmeyen bebek uykuya dalamaz. Biz yetişkinler açısından duruma bakacak olursak,eğer bir kaygı,stres içerisinde isek o gece uykuya hemen geçiş yapamayız ve huzurlu bir şekilde uyumamış oluruz.Bebeğiniz sakin ve güvenli bir ortamda daha rahat uykuya dalar ve sağlıklı bir şekilde uykusunu almış olur.Elbette bebeğe bu güveni kazandıracak olan şüphesiz anne ve babasıdır.Anne ile babanın sakin olması,bebeklerinin ihtiyaçlarını zamanında ve yeterli olarak karşılaması bebek için düzenli bir uykunun da anahtarıdır.

 

·       Bebeğinizi sakinleştirin. Bebeğini sakinleştirecek olan kişiler yine şüphesiz anne ve babadır. Bebeğinizin ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını anlamanız ve bu ihtiyaçlarını karşılarken de sakin ve duyarlı olmalısınız. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu sakinleştirebileceğinize inanmalısınız. Kaygılı, öfkeli ve çaresizseniz bebeğinizi sakinleştiremezsiniz.

 

·       Çeşitli uzmanlar bebeklerde uyku sorunu konusunda çeşitli alternatifler üretmişlerdir... Bebeklerde uyku eğitimi Adem Güneş tarafından da ele alınmıştır. Adem Güneş,ebeveynlerin bazen çocuklarının uykuya direnci, fizyolojik ihtiyaçlarının giderilmemiş olmasından değil, duygusal ihtiyaçlarının doyuma erişmemiş olmasından kaynaklandığını bilmeleri gerektiğinin altını çizmiştir.

 

·       Bebeğiniz ritim ihtiyacıyla dünyaya gelir ve bu ihtiyaç onu güvende hissettirir. Bebeğinizin fiziksel ihtiyaçlarını anlayarak bebeğiniz size tepki vermeden önce düzenli bir şekilde onun ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

 

·       Oyun ve hareket ihtiyacını karşılamanız da çok önemlidir. Çocuğunuzu yeterince dışarı çıkarmıyorsanız, suyla ve toprakla oynatmıyorsanız, sürekli tedirgin bir şekilde onu keşfedebileceği şeylerden uzak tutuyorsanız; bebeğinizin sağlıklı bir şekilde uyumasına da bilmeden engel olmuş oluyorsunuz.

 

·       Annenin kafein içeren içecekler, çikolata, çay tüketimini azaltması gerekmektedir.Bu gıdalar hem gaz yapar hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur.

 

Bebeklerde Rezene Çayı Uyku Yapar Mı?

 

Bebeklerde uyku sorunu bitkisel çözüm önerileriyle aşılabileceğini düşünmek kısmen doğrudur fakat zamanlama oldukça önemlidir. 6 aydan küçük bebeklere anne sütü haricinde hiçbir şey verilmemelidir. 6 aydan küçük bebekler gaz sancısı, kolik gibi durumlar yaşadığında bu rahatsızlıklara iyi geldiği söylenen rezene, anason gibi çaylar bebeği verilmemeli, emzirme yoluyla bebeğe geçeceği için anne içmelidir. Rezene çayının anne sütünü arttırdığı da unutulmamalıdır. Ihlamur, papatya ve nane limon gibi bitki çayları bebeklere 6. aydan sonra ve yine doktora danışarak verilmelidir.


Bebeklerde Uyku Apnesi

Bebeklerde uyku sorunu nedeni uyku apnesi de olabilir. Uyku apnesi uyku esnasında solunumun tekrar tekrar kesilmesi demek olan ciddi bir bozukluktur. Bebeklerde uyku apnesi nedenlerinden biri merkezi sinir sisteminin henüz taze olmasıdır. Diğer olasılıklar ise, beyinde kanama, ilaçların ya da zehirlerin etkisi, doğumsal kusurlar, enfeksiyon, solunum hastalıkları, reflü, vücut kimyasındaki dengesizlikler, kalp ile kan damarlarındaki problemlerdir.

 

PAYLAŞ